Чи можна карати дітей?

Сучасний погляд психологів на дитячі покарання такий: дитину карати потрібно, це дає їй розуміння кордонів, стабільність, а відтак, безпеку. Такі діти виростають більш впевненими в собі, такими, які вміють долати труднощі. Мова, звичайно, не йде про жорстоке поводження з дитиною. Будь-якого роду тілесні покарання неприйнятні для неї. Чому? Тому що, крім того, що «мене не люблять і мені боляче», дитина не в змозі засвоїти нічого, коли її б'ють.

Усім батькам корисно було б дізнатися, як карати дітей так, щоб це приносило очікувану користь. Адже, караючи своє чадо, батьки хочуть, щоб дитина засвоїла якийсь урок для себе, наприклад, що чогось робити не можна. Погано, якщо батьки використовують свою владу тільки для того, щоб зробити малюкові боляче просто так, наприклад, зриваючи свій гнів або роздратування.

Отже, психологи розділяють взаємини, пов'язані з тим, що дитині робити не можна, на три частини. Перша - це коли щось робити «не можна» ні за яких умов. Наприклад, якщо дитина біжить через дорогу або засовує пальчики в розетку. У цьому випадку батьки повинні заради безпеки дитини твердо стояти на своєму. Вони не будуть довго пояснювати малюкові правила, а просто зупинять. Покаранням в цей момент і буде заборона, жорстке і тверде «ні!». Іншими словами, тверде «не можна» відноситься тільки до того, що несе загрозу життю дитині. З віком рамки дозволеного розширюватимуться, але залишаться інші строгі «не можна», які прийняті в кожній конкретній сім'ї.

Вважається, що виховання дитини за допомогою покарань є менш ефективним, ніж за допомогою заохочень. І якщо ви зможете регулювати виховний вплив грамотно, то до підліткового віку вже достатньо буде просто обговорювати всі ваші заборони спільно з дитиною, обходячись без покарань. Друга - це коли з дитиною можна домовитися. Наприклад, не можна це, але можна ось це. Наприклад, не можна величезну і дорогу машину, а можна маленьку і недорогу, але зате з красивими колесами і обертовим кермом. Або ось цю цукерку зараз не можна, але можна потім, після супу. І в цьому випадку не потрібно забувати розширювати рамки з віком. «Давай домовимося, що коли ти зробиш уроки, тоді я тобі дозволю піти погуляти». Не зробив уроки - гуляти не пішов.

Третя - це коли дитина сильно чогось хоче або щось любить, їй це не забороняти. Наприклад, якась їжа дитині особливо подобається, а інша - ні. Не варто тиснути просто через те, що так корисніше. Любить вона спати саме на цій подушці, яка вам здається незручною або занадто старою, нехай це буде її особливістю, не варто забороняти. Коли малюк підросте, його смаки будуть змінюватися. Він не буде до 20 років вимагати улюблену кашу або просити почитати одну і ту ж казку. Якщо ж все-таки потрібно застосувати покарання за якусь провину, важливо пам'ятати деякі правила:

Карати малюка потрібно відразу після провини. Не варто цього робити через великий проміжок часу або загрожувати, мовляв, я тебе покараю завтра або післязавтра. Для дитини очікування покарання буде великим стресом.

Величина покарання повинна відповідати проступку. Чим серйозніший проступок, тим суворіше покарання. Не можна карати однаково за те, що дитина не відразу прийшла на поклик мами і побила сестричку. Або, наприклад, позбавляти перегляду улюблених мультиків на цілий місяць за те, що син або донька отримала «двійку».
Карати потрібно тільки за те, що дитина зробила усвідомлено. Якщо він випадково пошкодив щось дуже цінне, наприклад, зіпсував новий килим, потрібно йому просто пояснити, що сталося, і висловити ваші почуття стосовно того, що трапилося: «Мама дуже засмучена тим, що наш новий килим зіпсований, наступного разу потрібно бути акуратніше ».

Не можна карати дитину за ті правила, які він ще не в силах зрозуміти сам і які ви з ним не проговорили. Часто дорослі думають, що і так все зрозуміло. Але це не так!
Після покарання обов'язково помиріться з малюком, поясніть, що ви його любите за будь-яких обставин і завжди будете любити, що б він не зробив. Проте деякі його вчинки вам дуже не подобаються, і тому вам доводиться його карати.

Якщо ви покарали дитину не по справі, зопалу, не розібравшись, обов'язково вибачитеся і поясніть, що це вийшло випадково.

І останнє - якщо ви не впевнені, чи варто карати малюка, краще відмовитися від цього. Значить, проступок, який він скоїв, не такий вже і серйозний і можна обійтися без покарань.

Психологи вважають, що підкріплення заохоченням хороших вчинків дитини набагато корисніше й ефективніше за будь-які покарання. Хоча ми до цього не звикли, та й простіше для дорослих шльопнути неслухняне дитя, ніж хвалити його за хорошу поведінку. Але все ж можна цю нехитру науку засвоїти. Вона дуже проста: намагайтеся не помічати поганого поводження, звертаючи увагу тільки на хороше. Бажання дитини привернути до себе увагу дорослого і потреба в похвалі і схваленні зроблять свою справу. Але цьому нам, батькам, потрібно ще повчитися.

Ваша EVA

Кількість переглядів:77
Оцiнити питання
Для додавання коментарів, Вам необхідно Увійти або зареєструватись.
Додати коментар
0 800 303 700*
Усі дзвінки зі станціонарних та мобільних телефонів безкоштовні.
Графік роботи контактного центра: щоденно з 08-00 до 21-00.

Правила використання Подарункових сертифікатів

Подарунковий сертифікат - еквівалент грошової суми (50, 100 і 250 гривень). Подарунковий сертифікат - є підтвердженням внесення авансового платежу і дає його власникові право на придбання товару в лінії магазинів EVA на суму, еквівалентну номіналу Подарункового сертифіката і в межах терміну його дії.

ПЕРЕВIРКА ТЕРМIНУ ДII СЕРТИФIКАТУ

ПЕРЕВIРИТИ СЕРТИФIКАТ