ЕМОЦІЙНИЙ ІНТЕЛЕКТ: ВАШ КЛЮЧ ДО УСПІХУ

Донедавна емоції вважались чимось неприпустимим у світі раціональних і успішних людей, забороненим проявом слабкості. Але як би ми їх приховували, наші емоції насправді нікуди не зникають. Тому сучасне ставлення до емоцій кардинально змінилося - психологи радять не пригнічувати емоції, а вивчати їх, спрямовувати у потрібному напрямку і використовувати у власних цілях. Адже саме емоції допомагають нам адаптуватися до зовнішніх умов та обставин і розуміти один одного, гармонійно співіснувати і продуктивно взаємодіяти з іншими членами суспільства.


 Психологи радять не пригнічувати емоції


Тривалий час ознакою розумових здібностей і, відповідно, одним з факторів успішності вважався рівень IQ. Але пізніші дослідження показали, що коефіцієнт інтелекту не має безпосереднього відношення до успішності - піддослідні з IQ вище середнього у своїй більшості виявлялися особистостями, які не мали видатних досягнень ні у діловій, ні у суспільній сфері. Виходить, що з точки зору життєвих досягнень один лише інтелект майже нічого не вартий! Але що ж тоді обумовлює нашу успішність?

Дослідники пішли від зворотного - зайнялися визначенням і узагальненням спільних рис у людей, які досягли успіху у різних сферах і були в цілому задоволені своїм життям. Такою спільною рисою виявилась здатність керувати власними емоціями, встановлювати емоційні зв’язки і ефективно взаємодіяти з іншими людьми, у тому числі з метою вирішення практичних завдань. Саме ця здібність отримала назву «емоційний інтелект», «емоційна компетенція» або EQ.


НАВІЩО РОЗВИВАТИ ЕМОЦІЙНИЙ ІНТЕЛЕКТ?

Контроль над емоційною сферою підвищує стресостійкість і запобігає виникненню психосоматичних захворювань. Люди з розвиненим емоційним інтелектом частіше проявляють лідерські якості і досягають більшого у сферах, які потребують тісного контакту та співпраці з іншими людьми, у тому числі на керівних посадах. Вони так само більш успішні в особистому житті, стосунках з оточуючими, а також у сімейних відносинах і вихованні дітей.


Люди з розвиненим емоційним інтелектом досягають більшого

Для успішного існування у соціумі важливо розуміти, що відчуваємо ми самі і що відчувають інші люди. Розуміння - це когнітивна функція, яка відноситься до інтелектуальної сфери. Саме тому ми можемо говорити про емоційний ІНТЕЛЕКТ.

Концепція емоційної компетентності застосовується у різних соціальних сферах, зокрема як інструмент покращення психологічної атмосфери у родині або у колективі. Існують різні підходи до визначення ролі емоційного інтелекту і його функцій, проте спільними для усіх моделей EQ є 4 складові:


  1. Самосвідомість.

  2. Самоконтроль.

  3. Емпатія.

  4. Суспільні навички (навички стосунків).


Саме у такій послідовності слід розвивати свій емоційний інтелект - починаючи з усвідомлення власних відчуттів, оцінки власної поведінки і реакцій.


САМОСВІДОМІСТЬ

Спробуйте відслідковувати емоції, які виникають у вас в тій чи іншій ситуації і озвучувати їх. Наприклад, хтось повівся не ввічливо по відношенню до вас. Що ви відчуваєте? Роздратованість, гнів або образу?


  1. Назвіть ці емоції

  2. Опишіть їх

  3. Визначте рівень інтенсивності.Здатність розуміти і описувати свій психологічний стан має велике значення для усвідомлення наших емоцій і їх ролі у нашому житті.


Спробуйте відслідковувати емоції


Не менш важливою є здатність розуміти, як ваші власні емоції і поведінка впливають на оточуючих, оскільки ви самі можете бути причиною чиїхось негативних емоцій і переживань.


САМОКОНТРОЛЬ

Друга складова концепції емоційного інтелекту і наступний етап розвитку EQ - це самоконтроль, тобто керування власними емоціями. Саме керування, а не ігнорування або стримування! Після того, як ви усвідомили і охарактеризували свій емоційний стан, ви зможете подивитися на ситуацію очима стороннього спостерігача:

1. Визначте, що викликало ту чи іншу емоцію, чому ви відреагували саме так і чи можна було відреагувати інакше. Чи варта ситуація того, щоб витрачати сили на негатив?

2. Спробуйте стати на місце людини, яка ці емоції викликала і зрозуміти її мотиви - скоріш за все вона не мала наміру вам зашкодити, а так само стала жертвою власного емоційного стану.ЕМПАТІЯ

Тут ми поступало переходимо до третього кроку - емпатії. Це здатність розуміти почуття інших людей і поводитися відповідно до їхніх емоційних реакцій. Емпатія або співчуття - це один з ключових факторів налагодження стосунків і взаєморозуміння з іншими людьми.


 Емпатія - це здатність розуміти почуття інших людей

Емпатія є вродженою навичкою. Вона закладена на генетичному рівні і найбільше розвинена у дітей. По мірі дорослішання рівень емпатії знижується.


Але здатність до співчуття можна розвинути.

  1. Для цього дотримуйтеся правила - ставитися до інших так, як ви хотіли б, щоб вони ставилися до вас.

  2. Завжди намагайтеся поглянути на ситуацію очима опонента, вислуховуйте людей і розмірковуйте над їхніми словами.

  3. Спонукайте оточуючих висловлювати свої емоції, не соромтеся питати близьких або колег, як вони почуваються, що їх бентежить або тішить у даний момент. Нехай вони відчувають, що ви їх розумієте і їхні почуття вам не байдужі.


Навички стосунків формуються автоматично  після того, як були пройдені і засвоєні попередні етапи розвитку емоційної компетенції: самосвідомість, самоконтроль і емпатія. Під навичками стосунків розуміємо уміння налагоджувати контакти, вирішувати конфлікти, переконувати, досягати взаєморозуміння і керувати відносинами, спрямовуючи не тільки свої емоції, а й емоції інших людей у конструктивне русло. Деякі дослідники виокремлюють суспільні навички в самостійне поняття - суспільний інтелект (SQ).


ЩО ЧИТАТИ?


1. Деніел Гоулман - «Емоційний інтелект»

2. Сьюзен Девід - «Емоційна спритність. Як почати радіти змінам і отримувати задоволення від роботи та життя»

3. Тревіс Бредбері та Джин Грівз (Travis Bradberry & Jean Greaves) - «Emotional Intelligence 2.0»

4. Девід Р. Карузо та Пітер Саловей - «Емоційний інтелект керівника: як розвивати й використовувати чотири базові навички емоційного лідерства»

5. Донні Ебенштейн (Donny Ebenstein) - “I Hear You: Repair Communication Breakdowns, Negotiate Successfully, And Build Consensus... In Three Simple Steps”


Література про емоційний інтелект


ЕМОЦІЙНИЙ ІНТЕЛЕКТ ДИТИНИ


1. Джон Готман (John Gottman) - «Raising An Emotionally Intelligent Child»

2. Томас Армстронг (Thomas Armstrong, Ph.D.) - «You’re Smarter Than You Think. A Kid’s Guide to Multiple Intelligences»

3. Ембер та Енді Анковські (Amber Ankowski & Andy Ankowski)  - «Think like a baby»Пройшовши цей шлях самовдосконалення, ви отримаєте безцінні навички самоконтролю і позитивного мислення, навчитеся краще розуміти людей і співчувати їм, станете ефективнішими в колективній діяльності і у виконанні керівних функцій, підвищите власні лідерські якості, здатність мотивувати і позитивно впливати на оточуючих.

Кількість переглядів:899
Середня оцiнка: 5
Оцiнити питання
Для додавання коментарів, Вам необхідно Увійти або зареєструватись.
Додати коментар
0 800 303 700*
Усі дзвінки зі станціонарних та мобільних телефонів безкоштовні.
Графік роботи контактного центра: щоденно з 08-00 до 21-00.

Правила використання Подарункових сертифікатів

Подарунковий сертифікат - еквівалент грошової суми (50, 100 і 250 гривень). Подарунковий сертифікат - є підтвердженням внесення авансового платежу і дає його власникові право на придбання товару в лінії магазинів EVA на суму, еквівалентну номіналу Подарункового сертифіката і в межах терміну його дії.

ПЕРЕВIРКА ТЕРМIНУ ДII СЕРТИФIКАТУ

ПЕРЕВIРИТИ СЕРТИФIКАТ